Ostatnimi gośćmi, którzy w 2023 roku w ramach programu „Native speaker w mojej szkole” odwiedzili polskie placówki było małżeństwo: Deb i Don Tkacz.

Don jest emerytowanym nauczycielem matematyki, a jego żona emerytowaną pielęgniarką. Zimy spędzają na Florydzie a resztę czasu w Ohio. Lubią podróże swoim kamperem. Do tej pory byli siedem razy w Europie, raz w Izraelu, kilka razy w Kanadzie, Meksyku i na Karaibach. Don ma korzenie polskie, a jego przodkowie wyemigrowali z dawnej Galicji.

Don jest emerytowanym nauczycielem matematyki: uczył przeważnie 8 klasistów (13-14 latków), jak również udzielał się jako trener (piłki nożnej, koszykówki).Wciąż lubi grać w piłkę, minigolfa, pickleball. Pracował również jako strażnik w parku narodowym w Ohio oraz jest przewodnikiem młodzieży szkolnej po Waszyngtonie. Żona- Deb przez 25 lat pracowała jako pielęgniarka i lubi rękodzieło.(np. garncarstwo, malarstwo i wykonuje scrapbooki ze wspólnych podróży). Małżeństwo wylądowało w Warszawie i samodzielnie zwiedzało naszą stolicę. Następnie udali się na północ, aby w okresie od 18 do 27 września 2023r odwiedzić siedem placówek.

Pierwszy tydzień ich wizyty w województwie warmińsko- mazurskim rozpoczął się spotkaniem z uczniami w miejscowości Iłowo- Osada, następnym przystankiem była szkoła w Waplewie, potem Łęgajny, Orneta i Gietrzwałd. Oprócz wizyt w szkołach nauczyciele starali się pokazać naszym gościom piękno Warmii. Deb i Don odwiedzili m.in. Garncarską Wioskę w Kamionce, zwiedzili Olsztyn, przespacerowali się po Ornecie i poznali tajemnicze zakątki w Gietrzwałdzie.

Jednak to spotkania z uczniami były najważniejsze. Z relacji nauczycieli wynika, że Deb i Don mieli bardzo dobry kontakt z młodzieżą, chętnie odpowiadali na pytania a przede wszystkim zachęcali do nauki języka angielskiego, dzięki któremu mogli się porozumieć w krajach, które do tej pory odwiedzili. W weekend Deb i Don opuścili północ polski i przejechali w okolice Krakowa, gdzie odwiedzili jeszcze dwie szkoły: w Brzoskwini i Rząsce.


Relacje z wizyt Deb i Dona Tkacz można przeczytać na stronach poszczególnych szkół:


Jesienna wizyta Deb i Dona Tkacz