Właśnie zakończył się drugi turnus V OSA WEEK Camp zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Anglistów English Teaching. W tym roku dzieci i młodzież z terenów wiejskich i małych miasteczek miały okazję spędzić niezapomniane chwile w malowniczych  Krzyżach na Mazurach i Zębie koło  Zakopanego – najwyżej położonej  miejscowości w Polsce. W dwóch turnusach odbywających się w dniach 27.06 – 05.07 oraz 07-15.07  udział wzięło 73  uczestników w wieku 7-17 lat i 11 członków „młodej kadry’, która wspierała działania 10 wolontariuszy przybyłych  z Hiszpanii, Anglii, Włoch, Turcji, Rumunii, Indii, Francji i  Armenii.

Ideą organizowanych od 2016 roku obozów jest promowanie i doskonalenie kompetencji językowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej w ramach nieformalnej edukacji językowej w formie gier i zabaw.  Mają one na celu przełamywanie bariery językowej wśród uczestników obozu, zmotywowanie ich do wyjścia ze strefy komfortu i aktywny udział w zajęciach. Po miesiącach spędzonych w domu młodzi ludzie byli pełni energii i entuzjazmu, chętni do współpracy i doskonalenia swoich umiejętności językowych. Wyposażonym w maseczki, płyn do dezynfekcji i uśmiech niestraszna była pandemia wirusa. Szczególnie, że zostaliśmy przeszkoleni na temat zasad bezpieczeństwa na obozie w czasach COVID-19 przez  żołnierkę WOT.

Tegoroczne spotkania były wypełnione słoneczkiem, radością i pozytywna energią, przebiegały pod hasłem Healthy Lifestyle. Uczestnicy obozu z ogromnym entuzjazmem wzięli udział we wszystkich przygotowanych dla nich aktywnościach. Aktywny wypoczynek nad jeziorem Nidzickim, spływ kajakowy po rzece Krutyni, wizyta w Grodzie Galindów i Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, liczne zabawy i gry sportowe, jazda konna dla wielbicieli tej formy rekreacji, dyskoteki i gry terenowe, grill i ognisko to atrakcje pierwszego turnusu. Podczas pobytu w Zębie nasi podopieczni poznawali kulturę Francji, Turcji, Armenii, Włoch, Rumunii i Indii. Oprócz cyklicznych spotkań z prowadzącymi zajęcia uczniowie brali udział  w różnego rodzaju aktywnościach. Wspólnie wybraliśmy się na wyprawę na pobliską Gubałówkę, Harendę, odwiedziliśmy słynny deptak na Krupówkach. Niezwykle ekscytujący okazał się rafting- spływ Dunajcem a po trudach wędrowania można było się zrelaksować na pobliskich termach w Chochołowie. Niezwykłych emocji dostarczyła gra typu escape room przygotowana przez najstarszych uczestników zwanych ’młodą kadrą’. Wolontariusze z kolei zaplanowali prezentacje swoich krajów wykorzystując znaną zabawę „treasure hunt”. Na obozie nie mogło zabraknąć również dyskoteki, karaoke, rozgrywek sportowych oraz ogniska przy akompaniamencie góralskiej kapeli młodzieżowej. Spotkanie to było świetną okazją do poznania ciekawej kultury i gwary góralskiej oraz wymiany doświadczeń pomiędzy rówieśnikami. Stałym punktem programu każdego turnusu stało się zetknięcie z prawdziwą iluzją. Tą niezwykle tajemniczą dziedzinę sztuki przybliżył nam  Michał Gleb.  Final show był uwieńczeniem warsztatów językowych. Poszczególne grupy zaprezentowały przygotowane specjalnie na tę okazję układy taneczne, filmik i przedstawienia. Wisienką na torcie była wyjątkowa edycja gry Kahoot poświęcona każdemu turnusowi oraz ankieta ewaluacyjna. Na koniec obozowicze otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszyscy wyjechali do domów szczęśliwi, pełni wrażeń i chętni do udziału w kolejnym obozie OSA WEEK 2021.

Pożegnaniom i płaczom nie było końca, mimo turnusu trwającego zaledwie 8 dni wszyscy stworzyliśmy jedną wielką rodzinę, z którą ciężko było się rozstać.

Jesteśmy dumni, że nasze obozy wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i bez względu na sytuację zawsze  mamy wielu chętnych. Największym wyróżnieniem dla nas jest uczestnictwo tych samych uczniów, którzy są z nami co roku i  w każdym obozie odnajdują coś nowego. To wszystko sprawia, że wracają do nas i czekają na kolejny.

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, którzy wspierają działania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów OSA ET zarówno od strony merytorycznej, jak finansowej czyli Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA”.

Organizatorzy

Do zobaczenia za rok !


Angielski z “OSA WEEK” w górach i na Mazurach