Co jest wspaniałego w wyjeździe Erasmus+ i jak dużo wniosło to do mojego życia?

Już dawno doświadczyłem, że w dzisiejszym świecie edukacja formalna to za mało patrząc na to jak wielki jest świat i do jak wielu w nim opcji mamy dostęp. Każdy z nas powinien szukać lub być otwartym na pojawiające się oferty szkoleń, wydarzeń, wyjazdów etc.

Projekt w którym wziąłem udział trwał od 7 do 13 października 2019 roku. Tematem tego międzynarodowego seminarium o nazwie “Projects are not falling from the sky” było jak powstają projekty i co powinny wprowadzać w ludzkie życie.

Poza rozwojem nas samych poprzez m.in. aktywny udział, wymianę doświadczeń, opracowanie tematów poznajemy nowe możliwości zarówno pracy, jak i zainteresowań – np ja dowiedziałem się jak się odbywa pisanie projektów unijnych, na co należy zwrócić uwagę i jakie są rodzaje możliwych wyjazdów. Ta wiedza spowodowała zmianę mojego dotychczasowego podejścia – okazjonalnego brania udziału w projektach na chęć ciągłego uczestnictwa. Dodatkowo pragnę odwiedzić w najbliższym czasie Północą Macedonię, Litwę oraz Chorwację – dodatkowo zaczynam naukę języka chorwackiego i macedońskiego.

Nie da się zliczyć ani wystarczająco ocenić czasu jaki spędziłem z nowo poznanymi ludźmi i więź jaka powstała. Z każdym będę utrzymywał kontakt i zamierzam każdego odwiedzić. Główny wniosek jaki wyciągnąłem z poznania tych wszystkich ludzi jest taki że mimo różnorodności krajów, języków kultur jesteśmy tacy sami, często nasze legendy, opowieści i tradycje się pokrywały. Nie trzeba było nawet zawsze rozmawiać po angielsku, ponieważ wiele języków ma bardzo dużo podobieństw i powiązań.

Najlepszym wspomnieniem będzie wydarzenie w szkole partnerskiej w Krasnystawie. Rozmowy z kilkudziesięcioma uczniami, którzy byli już na wyjazdach z programu Erasmus+. Poruszające były opowieści ich wielkich przemian z osób bez znajomości języka i zamkniętych w sobie na jednych z najlepszych uczniów w szkole z języka angielskiego i otwartych na świat. Wspólne wykonywanie tzw energizerów, śpiewanie, tańczenie wytworzyło więź i wielkie zainteresowanie naszym doświadczeniem i chęcią podzielenia się swoim. Niechętnie chcieli nas pożegnać.

Polecam każdemu zainteresować się i poczuć na własnej skórze tematykę projektów, która jest nieograniczona oraz międzynarodowej wymiany kulturowej

loading ...

 


Project organized by @HEurekagenerator from Zamość (Poland) in frames of European Erasmus+ Programme, Key Action 1, Sector ‘Youth’

Project partners: Evolution (Romania), SmartUP (Macedonia), For YOUth (Slovakia), RUL (Croatia), See Why (Cyprus), TAVO Europa (Lithuania), Kunda Social and health center (Estonia), Fundacja Marchewkowe Pole (Polska), OSAET (Polska).

Relacja uczestnika projektu młodzieżowego Erasmus+ Artura Okuniewicza