W dniach 26 września-6 października Robert Pine gość z Chicago odwiedził 20 szkół poczynając od Braniewa, a kończąc w Ożarowie Mazowieckim .Po drodze dzięki uprzejmości dyrekcji odwiedził też Ornetę gdzie rozmawiał z uczniami Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. Przeprowadził on cykl warsztatów zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli co w sumie stanowiło 50 prezentacji dla uczniów. Nawet w sobotnie weekendy Robert spotykał się z uczniami wykorzystując każdą wolną chwilę.

Zajęcia odbywały się tylko po angielsku, a uczniowie musieli stawić czoło wyzwaniom jakimi było rozumienie jak i branie udziału w lekcji przeprowadzonej przez native speakera.
Dla nauczycieli kontakt z gościem z Ameryki był również niebywałą atrakcją. Słuchanie czystego amerykańskiego akcentu dla nauczyciela języka angielskiego było niczym innym tylko ucztą duchową. Pan Robert Pine przybliżał nam kulturę swojego kraju i opowiadał o potrawach, które są najpopularniejsze w Ameryce. Przeprowadził też zajęcia polegające na odgrywaniu ról, zabawach komunikacyjnych i rozmawiał z uczniami na różne tematy. Dość często padające pytania dotyczyły prezydenta Donalda Trumpa. Na koniec przeczytał wiersz Juliana Tuwima, który był niezwykle trudny do wypowiedzenia i przysparza kłopoty nawet Polakom. Robert Pine ma polskie korzenie gdyż jego pradziadek wyjechał niegdyś do Ameryki. Nie zna on Języka polskiego ale umie wiele poszczególnych słów z uwagi na kontakty biznesowe z Polską.

Gość z Ameryki po raz pierwszy w życiu zbierał grzyby w miejscowości Ryn, jak również po raz pierwszy był w pasiece u pszczół w Rucianym Nida. Na zamku w Rynie uczestniczył tez w biesiadzie rycerskiej . W Ornecie podczas wizyty Roberta Pine licealiści zorganizowali degustację pierogów, aby pokazać typową polską potrawę.
Robert Pine przebywał w Polsce dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA oraz współpracy z OSA ET w ramach programu English Teaching.

Danuta Kamińska

Tu można poczytać więcej o wizytach:

  • http://www.gim2braniewo.com.pl/
  • http://sp10.olsztyn.pl/?p=10495
  • http://sp1ozarow.pl/robert-pine/
  • http://www.zsl.org.pl/index.php?id=344

loading ...

Szkoleniowiec z Chicago odwiedza szkoły w Polsce