Z dniem 30 czerwca 2017 r. zakończył się projekt programu English Teaching KLASYKA NIE GRYZIE realizowany w ZSP w Brzeźnicy – Gimnazjum im. Adama Gorczyńskiego od 1 września 2016 r. Był to już czwarty projekt finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, której krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Od 2010 roku na realizację projektów finansowanych przez PAFW i wyposażenie sali języka angielskiego pozyskano prawie 50,000 złotych.

Tegoroczny projekt od poprzednich różnił się tym, że był projektem ambasadorskim, ponieważ koordynator projektu Edyta Kłeczek jest równocześnie ambasadorem programu English Teaching.

Działania projektowe były bardzo zróżnicowane, ale zawsze związane z promowaniem uczenia się języka angielskiego, a w tym projekcie szczególnie skupione na oswajaniu młodzieży gimnazjalnej z klasyką literatury brytyjskiej i amerykańskiej. Materiał nie był łatwy, bo zadaniem młodzieży było zapoznanie się z treścią „Romea i Julii” Williama Szekspira oraz „Czarnego kota” Edgara Allana Poe, a następnie stworzenie komiksu w oparciu o te dzieła. Uczniowie czytali wspólnie wersję polską i angielską, oglądali filmy w angielskiej wersji językowej, a w czasie weekendowych warsztatów w Domu Polsko-Słowackim w Bachorowicach opracowali sceny, które chcieli przedstawić w wersji komiksowej. Jedna grupa uczestników projektu wcieliła sie w bohaterów „Czarnego kota” i „Romea i Julii”, podczas gdy druga grupa zajmowała się klasyka dziecięcą przygotowując dwa przedstawienia dla najmłodszych uczniów w naszym Zespole – „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” oraz „Kot w butach”. Przedstawienia zostały zaprezentowane w czasie Dni Języka Angielskiego w ZSP w Brzeźnicy oraz w czasie Gminnego Konkursu Języka Angielskiego dla Klas Trzecich.

Oprócz wyżej wymienionych głównych działań, beneficjenci projektu wzięli udział w warsztatach i wycieczkach przedmiotowych z języka angielskiego, akcji czytania klasyki dziecięcej po polsku i angielsku dzieciom uczęszczającym na zajęcia świetlicowe, a jeden z uczniów uczestniczył w obozie językowym w Załęczu Wielkim.

Więcej informacji na blogu http://klasykaniegryzie.blogspot.com/

Projekt CLASSICS DOESN’T BITE realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

Klasyka nie gryzie