W dniach 24 – 28 września 2016 naszą gminę odwiedził niecodzienny gość. Był nim John Williams ksiądz katolicki z Cheshire (stan Connecticut – Stany Zjednoczone). Ksiądz John przybył do naszej gminy na wniosek nauczycieli języka angielskiego- Marzeny Zalewskiej (ZSP Biesal) i Agnieszki Kowalskiej (ZSP Gietrzwałd) w ramach programu „Native speaker w moje szkole” pilotowanego przez Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA.
W ramach wizyty nasz gość przeprowadził zajęcia językowe z uczniami w szkole podstawowej w Biesalu, Gietrzwałdzie oraz z uczniami klas III z Gimnazjum Gminnego. Dzieci i młodzież bardzo chętnie zadawały pytania związane nie tylko z geografią i historią Stanów Zjednoczonych, ale również dotyczące życia codziennego w USA. Nasi podopieczni mieli okazję również zapoznać się z ciekawymi faktami z życia naszego gościa. Ksiądz Williams zanim wstąpił do seminarium służył w wojsku –uczestniczył w wojnie w Wietnamie – był telegrafistą w Marynarce Wojennej (US Navy). Przez kilka lat jego domem były m.in. Japonia i Włochy.
Myślę, że gmina Gietrzwałd zostanie w pamięci naszego gościa na długo. Ksiądz Williams nie krył zachwytu oglądając krajobrazy warmińskie. W krótkim czasie starałyśmy się pokazać jak najwięcej atrakcji w naszej gminie i regionie. Native speaker zachwycony był Sanktuarium Maryjnym i terenem mu przyległym, kapliczką w Nowym Młynie, obszarem należącym do Hotelu Anders w Starych Jabłonkach i Łęguckim Młynie. Podczas swego pobytu udało mu się również odwiedzić Grunwald, poznać eksponaty w tamtejszym muzeum i skosztować deseru w Karczmie Warmińskiej.
Chciałyśmy serdecznie podziękować dyrektorom gminnych szkół za możliwość przeprowadzenia lekcji języka angielskiego w niecodzienny sposób. Przede wszystkim jednak chciałyśmy podziękować gospodarzom Sanktuarium Maryjnego za gościnność i życzliwość. (w szczególności ks. Marcinowi Chodorowskiemu i ks. Apolinaremu Zawistowskiemu).

Marzena Zalewska ZSP Biesal
Agnieszka Kowalska ZSP Gietrzwałd

loading ...

Spotkanie z native speakerem Fr. Johnem Williamsem w Gminie Gietrzwałd