VIII OSA WEEK CAMP w Zębie za nami!

 

W dniach 25.06 – 03.07. 2023 spotkaliśmy się już czwarty raz w Zębie na VIII OSA WEEK CAMP, w gościnnych progach pensjonatu „Staszelówka”.

 

Po raz pierwszy powitaliśmy wyjątkowych gości – ośmioro wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych, którzy przyjechali na specjalne zaproszenie Fundacji Kościuszkowskiej oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów English Teaching w ramach programu TEIP.

 

Było z nami również 35 uczniów i 5 wychowawców ze szkoły w miejscowości Zastawna na Ukrainie, która jest szkołą partnerską miasta Ornety, gdzie mieści się również siedziba Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów English Teaching.

 

Codziennie rano nasi obozowicze uczestniczyli w zajęciach z native speakerami, którzy łączyli wiedzę z różnych przedmiotów ze znajomością języka angielskiego i kultury amerykańskiej. 

Zajęcia odbywały się w budynku zaprzyjaźnionej placówki – Szkoły Podstawowej im. Heleny Marusarzówny w Zębie, której absolwentem jest m.in. Kamil Stoch. 

 

Dzięki uprzejmości dyrektora szkoły p. Piotra Malinowskiego wzięliśmy udział w pokazie polskich tańców, gdzie zaprezentował się m.in. Zespół Regionalny „Zbójnicek, zdobywca licznych nagród, a także „Tuchlińskie Skrzaty” z Kaszub i Krakowiacy z Polsko – Niemieckiej Szkoły Europejskiej w Berlinie. Swój występ zaprezentowali również uczniowie z Ukrainy, którzy wykonali taniec towarzyski oraz taniec ludowy. Było kolorowo i międzynarodowo.  Nie zabrakło podziękowań dla dyrektora i szkoły od naszych amerykańskich wolontariuszy, którzy przekazali placówce sprzęt do gry w pickleball.

 

Popołudnia spędzaliśmy na wycieczkach, poznając piękno tatrzańskiej przyrody. Pierwszego dnia udaliśmy się na spływ pontonowy, następnie odwieliśmy Termy Chochołowskie, Muzeum Oscypka i Park Iluzji w Zakopanem oraz weszliśmy na Gubałówkę. Oczywiście nie mogło zabraknąć obowiązkowego spaceru po Krupówkach i przejazdu kolejką. 

 

W piątek odwiedził nas półfinalista VIII edycji Masterchef Junior, który podzielił się z nami swoimi doświadczeniami z realizacji programu oraz poprowadził warsztaty kulinarne dla obozowiczów.

 

Sobota to dzień zabaw i magii. Nasz iluzjonista, pan Michał od rana wprowadzał obozowiczów w świat magii, a następnie dał pokaz iluzji. Potem przyszedł czas na kręcenie waty cukrowej, fontannę czekoladową, a dzień zakończył się kolejną dyskoteką pod gwiazdami. 

 

Aby tradycji stało się zadość, w niedzielę odbył się pokaz finałowy, przygotowany przez obozowiczów, pod kierunkiem wolontariuszy. Nie zabrakło wspólnych gier i zabaw, a także popisów tanecznych i wokalnych w wykonaniu naszych wolontariuszy i podopiecznych.

 

Pokaz podziwiali rodzice uczestników oraz zaproszeni goście : pani Grażyna Czetwertyńska, Prezeska Zarządu Fundacji Kościuszkowskiej oraz pani Aleksandra Kujawska, dyrektorka biura  Fundacji Kościuszkowskiej.

 

Nagrodziliśmy zwycięzców konkursu wydarzeń obozowych oraz konkursu ana najczystszy pokój.

Obóz zakończyliśmy z przytupem, bawiąc się przy ognisku i  góralskiej kapeli. 

Dziękujemy Wam wszystkim a także naszym sponsorom czyli Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Kościuszkowskiej, bez Was to wszystko nie mogłoby mieć miejsca !!!

Więcej ujęć oczywiście pod linkiem poniżej

https://drive.google.com/drive/folders/1x3h0l9hj3flWnOa7qEFwEOenyJaiJifa

Anna Dąbrowska

 

VIII OSA WEEK 2023 ZĄB