Ruciane Nida było miejscem I OSA WEEK CAMP –czyli obozu językowego zorganizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Anglistów English Teaching (OSA ET) w całości sfinansowanego przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności (PAFW) gdzie krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

Dzięki funduszom pochodzącym z PAFW podczas dwóch turnusów siedemdziesięciu sześciu uczestników pochodzących z małych miejscowości miało niecodzienną możliwość poznawania i szlifowania języka poprzez zajęcia z wolontariuszami z Chin, Iranu, Egiptu, Rumunii i Tunezji. Podstawowym założeniem obozu było doskonalenie umiejętności językowych przede wszystkim poprzez żywy kontakt z językiem angielskim z wolontariuszami. Obecność młodych obcokrajowców była wystarczającą motywacją, aby komunikować się tylko za pomocą języka angielskiego. Oprócz zajęć językowych odbywających się w godzinach porannych wolontariusze spędzali mnóstwo czasu rozmawiając z naszymi podopiecznymi. W czasie tych spotkań uczniowie nie tylko doskonalili komunikację w języku angielskim, ale również poznawali kulturę krajów wolontariuszy. Na językowych zajęciach kulinarnych poznały smaki międzynarodowych kuchni niejednokrotnie sami przygotowując różne potrawy. Wieczory spędzali na grach i zabawach językowych, ale także dyskotekach integracyjnych i ognisku. Zajęcia językowe przeplatane były kreatywnymi warsztatami artystycznymi, w trakcie których uczestnicy m.in. malowali w plenerze pejzaże, wykonywali łapacze snów, amulety, projektowali torby na zakupy.

Obóz językowy OSA ET CAMP służył nie tylko lepszemu poznaniu języka angielskiego, ale obfitował również w wiele innych atrakcji, które dla uczestników do końca zostawały niespodzianką. Żaden z turnusów nie był taki sam, a sposób spędzenia wolnego czasu uzależniony był również od pogody. Uczestnicy I turnusu- młodzież gimnazjalna nie miała tyle szczęścia co grupa młodsza i nie mogła korzystać z uroków plażowania nad Jeziorem Nidzkim, ale za to brała udział w Wyścigu Rowerów Wodnych Krzyże 2016, w którym to jeden z uczestników zdobył I nagrodę.
Każdy dzień przepełniony był wycieczkami do niezwykłych miejsc w okolicy Rucianego – Nida. W trakcie pobytu uczniowie zwiedzili krainę historycznego plemienia Galindów- magiczne miejsce w którym m.in. znajduje się skansen, podziemne groty, labirynt demonów i bursztynowa komnata. Niecodziennych wrażeń dostarczył również rejs statkiem po jeziorze Nidzkim, przejażdżka gondolą, motorówką, rowerkiem wodnym, rejs jachtem i spływ Krutynią.

Zwiedzając Mikołajki dzieci odprężyły się w parku wodnym „Tropikana” mieszczącym się w sławnym Hotelu Gołębiewski. Będąc w Mrągowie grupa młodsza odwiedziła Miasteczko Westernowe Mrongoville, gdzie poznawała historię Indian Amerykańskich a w amfiteatrze nad jeziorem Czos wzięła udział w koncercie Kamila Bednarka. Grupa starsza zaś wcześniej w tym samym miejscu oglądała pokaz iluzji przygotowany przez najsłynniejszego polskiego iluzjonistę Macieja Pola i słuchała koncertu rapera Marcina Ostrowskiego (Ostrego). Nie mniejszą atrakcją był pobyt w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie znajdującym się na terenie Puszczy Piskiej. Na obszarze kilkudziesięciu hektarów dzieci podziwiały zwierzęta z całego świata. Niektóre można było karmić i głaskać.
Na zakończenie obozu grupa młodsza miała możliwość podziwiać panoramę miasteczka z.. balonu.

Na zakończenie każdego z turnusów podsumowano konkursy wewnątrzobozowe- np. nagrodzono najczystszy pokój, przyznano nagrody za wykonane podczas pobytu prace plastyczne, przyznano nagrodę mistrzom strzelców z wiatrówki, wybrano obozowego mistrza sztuki, i fotografa. Warto nadmienić, że dzieci otrzymywały cztery pyszne posiłki dziennie i mieszkały w internacie technikum leśnego w Rucianem – Nida. Kierownikiem obozu była anglistka, Ambasador ET Dorota Sokołowska, opiekunami poszczególnych grup anglistki i Ambasadorki: Danuta Kamińska, Dorota Starz, Barbara Nowakowska, Agnieszka Kowalska oraz artystka plastyk Anna Gębska.

Z relacji uczestników wynika, że obóz zostanie w pamięci na długo. Dla wielu osób była to jedyna okazją do spędzenia tygodnia w tak atrakcyjny sposób. Organizatorzy zaś liczą, że za rok uda im się również przygotować wypoczynek połączony z nauką języka dla kolejnych uczniów ze wsi i małych miejscowości.

loading ...

OSA Week Camp